;

Novinky

Doplnkové programy – výhoda pre nemocnice aj pacientov

27.4.2023 | Právo Všetky špecializácie

Program Optimalizácie siete slovenských nemocníc stále pokračuje. V jej rámci teraz dochádza aj k rozšíreniu rozsahu programov jednotlivých nemocníc. Okrem tých povinných majú pre pacientov v ponuke aj rôzne doplnkové programy.

Ministerstvo zdravotníctva SR dúfa, že kompletná reforma nemocničnej siete bude pre pacientov znamenať vyššiu kvalitu a dostupnosť starostlivosti, dodržiavanie čakacích lehôt, a predovšetkým prehľadnosť systému nemocničnej starostlivosti. Tomu by mali pomôcť aj tzv. doplnkové programy. Tie boli v minulých týždňoch po mnohých predbežných rokovaniach s konkrétnymi zariadeniami schvaľované. A už teraz môžu nemocnice žiadať o ďalšie doplnkové programy, žiadosti možno zasielať do 31. mája.

Prísne podmienky

V počiatkoch rokovania bol zisťovaný záujem nemocníc. Väčšina bola pre zavedenie doplnkových programov, a tak bol na základe dát od zdravotných poisťovní a po konzultáciách s nemocnicami vytvorený ich zoznam. Kým boli tieto programy pre dané zariadenie schválené, muselo byť splnených niekoľko podmienok, aby bola zaručená kvalita starostlivosti a bezpečnosť pre pacientov. Nemocnica musela napríklad doložiť dostatok školeného personálu či materiálno-technického vybavenia, hodnotila sa aj potreba konkrétnych služieb v danom regióne. MZ SR verí, že programy nad rámec tých povinných rozšíria a obohatia ponúkané medicínske služby. Ich prehľad pre jednotlivé nemocnice je dostupný na https://www.health.gov.sk/?Siet-nemocnic. 

 

S prehľadom

Rezort zdravotníctva nakoniec konštatoval, že v podstate každej z nemocníc, ktorá požiadala o schválenie doplnkových programov, bolo vyhovené. Okrem väčšej kvality pre pacientov, ktorí budú mať prehľad o všetkej zdravotnej starostlivosti v konkrétnej nemocnici, to znamená aj väčšiu istotu pre nemocnice. Zdravotné poisťovne totiž musia všetky povinné aj doplnkové programy zmluvne garantovať. Ako zmieňuje rezort zdravotníctva, program Optimalizácia nemocníc prináša pacientom okrem doplnkových programov aj ďalšiu zásadnú zmenu. Pri každom výkone bude určená tzv. maximálna čakacia lehota. Ak zdravotná poisťovňa nedokáže v určenom čase nutný zákrok zariadiť na Slovensku, pacient bude mať nárok na liečbu v inom členskom štáte EÚ. 

 

(nov)

 

Zdroj: Doplnkové programy rozšíria rozsah povinných programov jednotlivých nemocníc. Právo a manažment v zdravotníctve. 11. 4. 2023. Dostupné na https://www.pravovzdravotnictve.sk/sk/aktuality/doplnkove-programy-rozsiria-rozsah-povinnych-programov-jednotlivych-nemocnic.a-2975.html.

 

Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Utorok 21.05.2024

Netypické projevy asociované se syndromem karpálního tunelu

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri