;

Novinky

Diagnostika lymskej boreliózy: Klinická diagnóza vs. krvný obraz

4.5.2022 | Aktuality Infekčná medicína Neurológia Praktické lekárstvo pre dospelých

Presná diagnostika je pri borelióze kľúčom k správnej liečbe. Podľa aktuálnych guidelines sa u pacientov z endemických oblastí, ktorí majú erythema migrans a mohli mať prisatého kliešťa, odporúča riadiť sa klinickým nálezom, nie iba laboratórnymi výsledkami.

Význam erytema migrans

Aktualizované guidelines pre prevenciu, diagnózu a liečbu lymskej boreliózy, ktoré boli publikované v periodiku JAMA, sa venujú téme klinickej diagnózy a laboratórneho testovania u pacientov s prejavmi ochorenia aj u osôb s nešpecifickými symptómami. U pacientov, ktorí mali v endemickej oblasti lymskej boreliózy prisatého kliešťa a majú na tele jednu či viac škvŕn zodpovedajúcich erytema migrans, je preferovaným postupom klinická diagnóza namiesto laboratórneho vyšetrenia krvi. Sérologické vyšetrenie na prítomnosť protilátok je odporučené ako doplnková metóda ku klinickej diagnóze u pacientov s inými symptómami lymskej boreliózy, než je erytema migrans.

Postup pri neuroborelióze

Diagnostika neuroboreliózy by sa podľa guidelines mala opierať o sérologické vyšetrenie protilátok, nie o polymerázovú reťazovú reakciu (PCR) alebo kultivačné vyšetrenie mozgovomiechového moku. Klinické dôkazy svedčiace o neuroborelióze, myokarditíde, perikarditíde či artritíde sú indikáciou pre vyšetrenie, naopak, u pacientov s nešpecifickými symptómami chronického charakteru sa tento postup neodporúča. Diagnostike chronickej boreliózy by sa podľa odborníkov podieľajúcich sa na guidelines mali venovať kvalitne dizajnované štúdie.

 

(pak)

 

Zdroj: Pitrak D., Nguyen C. T., Cifu A. S. Diagnosis of Lyme Disease. JAMA 2022 Feb 15; 327 (7): 676 – 677, doi: 10.1001/jama.2022.0081. Dostupné na https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/2789046.

 

Foto:  Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Pondelok 20.05.2024

Netypické projevy asociované se syndromem karpálního tunelu

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri