;

Novinky

Ďalšie nástroje AI sledujú vývoj konšpiračných teórií o ochorení covid-19 na sociálnych médiách

14.2.2022 | E-health Všetky špecializácie

Umelá inteligencia dokáže prostredníctvom programov využívajúcich strojové učenie na sociálnych médiách identifikovať konšpiračné teórie súvisiace s ochorením covid-19 a vymodelovať priebeh ich vývoja v priebehu času. Taký nástroj môže zdravotníkom pomôcť bojovať s online dezinfo

Nech je jasno (o covide-19)

Vniesť svetlo do spôsobu, akým sa tieto zavádzajúce a mylné informácie menia počas ich šírenia, to bolo cieľom štúdie publikovanej v Journal of Medicinal Internet Research.

Ľudia často veria tomu prvému, čo počujú, a správy sa sociálnymi médiami rýchlo šíria. Poverené osoby by pomocou umelej inteligencie (AI, artificial intelligency) mohli včas vytvoriť verejné informácie založené na pravdivých faktoch, a tým by zabránili rozšíreniu a prijatiu konšpiračnej teórie v populácii.

 Autori z výskumnej skupiny v americkom Národnom laboratóriu v Los Alamos využili verejne dostupné anonymizované dáta z Twitteru na opísanie 4 bežných tém „covidových“ konšpiračných teórií a ich kontext počas prvých 5 mesiacov pandémie.

Sledované tematické okruhy boli nasledujúce:

  • vírus covid-19 sa šíri pomocou 5G siete
  • za epidémiou stojí Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov
  • vírus bol vyvinutý v laboratóriách ako produkt bioinžinierstva
  • vakcíny proti ochoreniu covid-19 (v tom čase vo fáze výskumu) sú nebezpečné

 

Fake vs. fakt

Celkovo bolo spracovaných približne 1,8 milióna tweetov obsahujúcich relevantné kľúčové slová, z ktorých boli vybrané tie priamo súvisiace s uvedenými konšpiračnými teóriami. Analýzou random forest alebo pomocou umelej inteligencie boli z týchto tweetov vypracované modely kategorizujúce tweet ako covid-19 dezinformáciu alebo platnú správu. Autori potom mohli sledovať, akým spôsobom jednotlivci na sociálnych médiách o týchto konšpiračných teóriách hovoria a k akým zmenám priebežne dochádza.

 

Emotívna konšpirácia

Výsledky ukázali, že tweety s dezinformáciami obsahujú viac negatívnych emócií oproti faktickým správam a že sa postupne rozvíjajú, ako do seba konšpiračné teórie zapracovávajú detaily z iných, nesúvisiacich konšpiračných teórií alebo aj z reálneho sveta. Okrem toho autori poznamenali, že supervidované techniky strojového učenia by mohli byť využité na automatické identifikovanie konšpiračných teórií. Naopak, nesupervidované učenie umožňuje skúmať zmeny v dôležitosti jednotlivých slov pri jednotlivých témach.

 

Digitálna vojna

Pre odborníkov má sledovanie vývoja konšpiračných správ a najmä získanie „náskoku“ veľký význam. Môžu sa tak lepšie pripraviť na „boj verejných informácií“ a dostať k väčšiemu počtu ľudí pravdivé správy skôr, než sa k nim prípadne dopracujú konšpiračné teórie. Dôležité je predovšetkým prezentovanie pravdivých skutočností spojených so zdravím verejnosti a populácie. To napokon platí nielen o pandémii covidu-19.

(mir)

Zdroje:

  1. New AI Tool Tracks Evolution of COVID-19 Conspiracy Theories on Social Media. 19. 4. 2021. Dostupné nahttps://www.digitalhealthnews.eu/research/6416-new-ai-tool-tracks-evolution-of-covid-19-conspiracy-theories-on-social-media.
  2. Gerts D., Shelley C. D., Parikh N. et al. “Thought I’d share first” and other conspiracy theory tweets from the covid-19 infodemic: exploratory study. JMIR Public Health Surveill 2021; 7 (4): e26527, doi: 10.2196/26527. Dostupné na https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33764882/.Foto: Pexels.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Štvrtok 02.02.2023

Kardiovaskulární prognóza u nealkoholového postižení jater se steatózou

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri