;

Novinky

Aplikácia CoVis zhodnotí riziko nákazy koronavírusom pomocou AI

18.5.2022 | E-health Všetky špecializácie

Efektívny zber dát a hodnotenie miery rizika nákazy patria k pilierom úspešného zvládnutia stále sa nekončiacej pandémie covidu-19. Mobilná aplikácia CoVis dokáže vďaka strojovému učeniu analyzovať veľký objem dát a poskytnúť tak veľmi presné zhodnotenie rizika nákazy.

Aplikácia informuje používateľov o aktuálnej koronavírusovej situácii v ich bezprostrednom okolí a varuje pred vstupom do oblastí so zvýšeným rizikom nákazy tak, aby sa minimalizovalo jej šírenie. CoVis takisto ponúka denné rizikové skóre, hlási nové počty pozitívnych prípadov a predikuje ďalší vývoj.

Je navrhnutá pre jednotlivcov, ale tiež celé komunity, spoločnosti, školy alebo nemocnice. Na rozdiel od iných aplikácií nevyužíva CoVis dáta svojich používateľov na trasovanie kontaktov. Súkromie používateľov je veľmi prísne chránené a zdieľané dáta sú použité iba na účely samotnej aplikácie.

 

CoVis je aplikácia založená na umelej inteligencii (AI). Algoritmus spracováva veľké množstvo verejne dostupných dát a súčasných medicínskych poznatkov v kombinácii s osobnými informáciami používateľa o veku, anamnéze alebo jeho pohybe. Umelá inteligencia následne rýchlo a spoľahlivo vyhodnotí mieru rizika nákazy pre konkrétneho používateľa.

 

Za vývojom aplikácie stojí teoretický fyzik Ayan Paul z nemeckého národného výskumného strediska DESY. Prioritou jeho vedeckého multiodborového tímu je prispieť svojimi znalosťami a schopnosťami k podpore a ochrane verejného zdravia.

Autor zúročil predovšetkým svoje znalosti a skúsenosti so štatistickými algoritmami a modelmi, ktoré získal analýzou dát a interpretáciou dátových súborov z experimentov na urýchľovačoch častíc. Stredisko DESY totiž prevádzkuje niekoľko urýchľovačov častíc, ktoré umožňujú fyzikálny výskum elementárnych častíc a správanie nových nanomateriálov a biomolekúl.

Súčasná pandémia naplno ukázala, ako zdanlivo teoretické odvetvia, ktorým sa venuje iba úzka skupina vedcov, môžu byť prospešné celej spoločnosti. Jedným z cieľov v DESY je využiť znalosti zo základného fyzikálneho výskumu a príbuzných odborov na nájdenie riešenia relevantných otázok a výziev, ktorým dnes celosvetová spoločnosť čelí.

 

(svat)


Zdroj: New App for Corona Risk Assessment: CoVis. 7. 10. 2021. Digitalhealthnews. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6540:new-app-for-corona-risk-assessment-covis&catid=14:industry.

Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Přečíst článek
Zdravotníci požadujú okamžité predloženie návrhu na zvýšenie svojich platov

18.8.2022

Zdravotníckym organizáciám dochádza trpezlivosť. Koncepcia zvyšovania miezd zdravotníkov mala byť verejne známa ku koncu júna, doposiaľ sa tak však nestalo. Kríza slovenského zdravotníctva sa tak naďalej prehlbuje.

Přečíst článek
Serratus odhalil v priebehu dvoch rokov 100-tisíc nových RNA vírusov. 10-krát viac než všetkých doposiaľ známych

18.8.2022

Pandémia koronavírusu rozvírila v posledných rokoch väčší záujem o hlbší výskum RNA vírusov. Vedci v tejto súvislosti pomocou superpočítača odhalili viac než 130-tisíc nových RNA vírusov. Predkladané zistenia len podčiarkujú fakt, aké sú naše poznatky o vírusoch stále obmedzené.

Přečíst článek
Downov syndróm: Tehotenský skríning dokáže spresniť umelá inteligencia

18.8.2022

Neinvazívny, presný, lacný a bezpečný. Tak sa zatiaľ javí inteligentný predikačný model čínskych vedcov vyvinutý pre skríning Downovho syndrómu v prvom trimestri tehotenstva.

Přečíst článek
Rozpustný paracetamol s obsahom sodíka môže zvýšiť kardiovaskulárne riziko bez ohľadu na prítomnosť hypertenzie

17.8.2022

Vysoký príjem sodíka môže byť u pacientov s hypertenziou spojený s vyšším výskytom kardiovaskulárnych príhod aj vyššou celkovou mortalitou. U osôb bez hypertenzie nie je tento efekt nadmerného príjmu sodíka jednoznačný.

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Piatok 19.08.2022

Centrální typ obezity: hraje roli v prognóze mortality?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri