;

Novinky

Najnovšie správy

Aktuality Dane E-health Kazuistiky Právo | Specializace: 55 / 55 Pre zobrazenie / skrytie formulára kliknite na "Špecializácie"..

Spánkové apnoe pod drobnohľadom: choroba koreluje so zvýšeným rizikom (nielen) metabolického syndrómu

17.11.2021 | Aktuality Neurológia Praktické lekárstvo pre dospelých

Podľa konkrétnej definície a podľa charakteru danej populácie je aktuálna prevalencia obštrukčného spánkového apnoe 5 – 20 % a stále stúpa – spolu s BMI, ktorého zvýšenie je jednou z hlavných predispozícií.

Reprodukčné faktory zohrávajú významnú rolu v riziku vzniku karcinómov pľúc u žien

10.11.2021 | Aktuality Gynekológia a pôrodníctvo Onkológia Reprodukčná medicína

Práce vykonané v uplynulých rokoch naznačujú existenciu asociácie medzi faktormi ženskej reprodukcie a rizikom rozvoja určitých typov karcinómu pľúc, hlavne u žien nefajčiarok. Na overenie tejto hypotézy výskumníci z japonského Tokia zrevidovali dáta zo štúdie s vyše 42 000 ženam

Skríning kolorektálneho karcinómu je dôležitý aj u osôb starších ako 75 rokov

20.10.2021 | Aktuality Interné lekárstvo Onkológia Praktické lekárstvo pre dospelých

Americká prospektívna kohortová štúdia sa zamerala na hodnotenie prínosov sigmoidoskopie a kolonoskopie na incidenciu kolorektálneho karcinómu a mortalitu súvisiacu s týmto nádorovým ochorením u osôb starších ako 75 rokov.

Ak došlo k zmene definície a klasifikácie PH, mali by sme tiež zmeniť prístup k diagnostike tohto ochorenia?

14.10.2021 | Aktuality Interné lekárstvo Kardiológia Pneumológia a ftizeológia Praktické lekárstvo pre dospelých Reumatológia

Diagnostický postup a metódy sa nemenia. Dôležité však je včas odhaliť pacientov s vysokým rizikom PH, a tých rýchlo nasmerovať na špecializované pracovisko. Tento postup vedie k zrýchleniu diagnostiky a k lepším výsledkom liečby vo včasnejších štádiách ochorenia.

Skiagram alebo CT členka: koľko patologických zmien nám uniká?

13.10.2021 | Aktuality Chirurgia všeobecná Ortopédia Rádiodiagnostika

Aká je šanca, že pri rutinnom röntgenovom vyšetrení či dokonca počas operácie uniknú niektoré patologické zmeny pri zlomenine členkového kĺbu diagnostike? Na túto otázku sa zameral tím poľských vedcov.

Ak je nová definícia, je nová aj klasifikácia PH?

22.9.2021 | Aktuality Interné lekárstvo Kardiológia Pneumológia a ftizeológia Praktické lekárstvo pre dospelých Reumatológia

Klasifikácia PH sa naďalej opiera o 5 základných skupín. Veľmi podrobne je v súčasnosti rozpracovaná skupina 1 (PAH), niektoré ochorenia/stavy PH boli zo skupiny 1 presunuté do skupiny 5. Špecifická liečba je jednoznačne indikovaná u chorých v skupine 1 a skupine 4. Podrobnejšie

Aká je nová definícia pľúcnej artériovej hypertenzie a ako vznikla?

30.8.2021 | Aktuality Interné lekárstvo Kardiológia Pneumológia a ftizeológia Praktické lekárstvo pre dospelých Reumatológia

Prvá správa je venovaná jednej z najdôležitejších zmien, a tou je zmena definície pľúcnej hypertenzie.

Sľubná vakcína proti malárii na pediatrické využitie na obzore?

25.8.2021 | Aktuality Alergiológia a imunológia Infekčná medicína Mikrobiológia Praktické lekárstvo pre dospelých

Veľa epidemických ochorení sa darí dostať pod kontrolu, pri malárii to však zatiaľ neplatí. Stále ide o jednu z najväčších globálnych infekčných hrozieb, vedúcu príčinu morbidity aj mortality. Riešenie vedci hľadajú teraz vo vývoji vakcíny proti parazitovi Plasmodium falciparum.

Prevalencia a faktory asociované s osteoporózou a denzitometriou u pacientov s psoriatickou artritídou

4.8.2021 | Aktuality Dermatológia Endokrinológia

Aká je indikácia na vyšetrenie kostnej denzity a ako klinická aktivita základného ochorenia ovplyvňuje výsledok? Túto otázku si položili autori publikovanej recentne publikovanej štúdie v odbornom periodiku Arthritis Care & Research.

Úzkosti a depresia u tehotných žien s diabetom 2. typu sú častejšie než u gravidných nediabetičiek

7.7.2021 | Aktuality Diabetológia Endokrinológia Gynekológia a pôrodníctvo Psychiatria

Aká je prevalencia úzkostných a depresívnych syndrómov u tehotných žien s diabetom 2. typu? Ako sú na tom tieto ženy v porovnaní s gravidnými ženami bez diabetu? A ovplyvňujú psychiatrické choroby v ranom štádiu tehotenstva kontrolu glykémií a hmotnostné prírastky u ženy?

Vyhľadávanie

Kvíz týždňa

Streda 08.12.2021

Spoznajte nepriame znaky pľúcnej hypertenzie

reklama

Kalendár

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri