;

Novinky

Agentúra HTA vznikne na Slovensku budúci rok a má šetriť peniaze

31.8.2021 | Daně Všetky špecializácie

Národný inštitút pre zdravotné hodnoty a technológie (HTA) by sa mal zamerať na hodnotenie zdravotníckych technológií vstupujúcich do procesu kategorizácie a tiež na posudzovanie kvality, účinnosti a udržateľnosti zdravotnej starostlivosti.

Lekárskou technológiou sa rozumie liek, zdravotnícky prostriedok, špeciálny zdravotnícky materiál alebo diétne potraviny. Ide však aj o zdravotný výkon, prístroj alebo zariadenie určené na prevenciu, diagnostiku alebo liečbu. Návrh zákona o zriadení HTA agentúry bol koncom júna poslaný parlamentom do druhého čítania.

Veľké úspory

Ministerstvo zdravotníctva SR v príslušnom dokumente vysvetlilo, prečo je zriadenie HTA agentúry nevyhnutné. Je to predovšetkým z dôvodu nedostatočných kapacít rezortu, kvôli ktorým nemožno celkovo a kvalitne hodnotiť zdravotnícke technológie. Ďalším motívom je potreba nezávislých analýz toho, na čo peniaze v zdravotníctve idú. Tieto analýzy by nemali podliehať politickým, priemyselným ani mediálnym tlakom. Predpokladané činnosti inštitútu by mali viesť k úsporám zdrojov verejného zdravotného poistenia v odhadovanej výške 3 miliónov eur ročne.

Financie zo zdravotného poistenia

Agentúra HTA by mala byť dotovaná z príspevku na verejné zdravotné poistenie. Zdravotné poisťovne budú peniaze na spravovanie inštitútu posielať priamo na jeho účet. Základom pre stanovenie výšky príspevku bude celková suma z ročného prerozdelenia poistného. Analýza predpokladá, že výška príspevku je 0,026 % v prvom roku prevádzky a 0,032 % zo základu pre jeho stanovenie od druhého roku. Tieto percentné podiely zodpovedajú očakávaným výdavkom inštitútu na rok 2022 vo výške 1,286 milióna eur a 1,616 milióna eur pre rok 2023.

(nov)

Zdroj: HTA agentúra by mala vzniknúť v budúcom roku, ministerstvo sľubuje úsporu peňazí zdravotného poistenia. SITA. 22. 6. 2021. Dostupné na https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/hta-agentura-by-mala-vzniknut-v-buducom-roku-ministerstvo-slubuje-usporu-penazi-zdravotneho-poistenia/. 

 

Foto: Pixabay.com

Dalšie novinky

Vyhledávání

Kvíz týždňa

Streda 27.10.2021

Znáte nová doporučení pro diagnostiku a léčbu akutního infarktu myokardu?

reklama

Kalendář

Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Partneri