Technológia GEM založená na umelej inteligencii dokáže rýchlo a presne určiť diagnózu vzácnych genetických ochorení u kriticky chorých detí.
Kórejská štúdia naznačuje, že pacienti s diabetom mellitus 2. typu, ktorí trpia nealkoholovým stučnením pečene, majú o 26 % vyššie riziko závažnej hypoglykémie.
Efektívny zber dát a hodnotenie miery rizika nákazy patria k pilierom úspešného zvládnutia stále sa nekončiacej pandémie covidu-19. Mobilná aplikácia CoVis dokáže vďaka strojovému učeniu analyzovať veľký objem dát a poskytnúť tak veľmi presné zhodnotenie rizika nákazy.
Tehotné ženy s epilepsiou môžu prechádzať výkyvmi hladín liekov, a tým môžu byť vystavené zvýšenému riziku záchvatov. Zmeny koncentrácií liečiv doposiaľ neboli objektivizované na väčšej vzorke žien a porovnané v rôznych štádiách tehotenstva. To sa zmenilo s nasledujúcej štúdii.
Odlíšiť srdcovú amyloidózu od hypertrofickej kardiomyopatie je vzhľadom na ich odlišné prognózy aj spôsob liečby absolútne zásadné. Vedci zo Smidt Heart Institute v Kalifornii vyvinuli nástroj umelej inteligencie, ktorý kardiológom diagnostiku týchto dvoch ochorení veľmi uľahčí.
Presná diagnostika je pri borelióze kľúčom k správnej liečbe. Podľa aktuálnych guidelines sa u pacientov z endemických oblastí, ktorí majú erythema migrans a mohli mať prisatého kliešťa, odporúča riadiť sa klinickým nálezom, nie iba laboratórnymi výsledkami.
Pandémia covidu-19 zmenila požiadavky na dostupnosť a bezpečnosť zdravotnej starostlivosti a výrazne urýchlila rozvoj telemedicíny aj digitálnych technológií. Viac sa začali využívať také drony, ktoré v boji s pandémiou naplno ukázali svoje prednosti. Nájdu si v zdravotníctve svo
Profesijné organizácie slovenského zdravotníctva vyzvali vládu, aby verejne povedala, kedy a ako plánuje riešiť sľubovaný rast ich platov. Tvrdí, že prehliadaním legitímnych požiadaviek na zvýšenie miezd dochádza k napätiu, ktoré môže mať ďalekosiahle dôsledky.
Bez súdneho vykonávateľa a lacnejšie by slovenské zdravotné poisťovne mohli v budúcnosti vymáhať svoje pohľadávky. Návrh takejto legislatívnej novely má Ministerstvo zdravotníctva SR predložiť vláde do 15. novembra.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval o novom spôsobe zasielania hlásenia o podozrení na nežiaduce účinky liečivých prípravkov. Predstavenie tejto novinky je príležitosťou zdôrazniť význam farmakovigilancie a pripomenúť prepojenie s databázou EudraVigilance.